The Courtship Book Tag

středa 26. srpna 2015


Nemyslí mi to. Nejde mi to. Ale i tak se cítím neuvěřitelně špatně, jak blog zeje prázdnotou. Proto jsem se rozhodla pro dnešek zkusit něco nového, něco neotřelého a méně typického. Jedna sympatická slečna chtěla, aby se tohoto Tagu zúčastnil každý, kdo si ho na jejím blogu přečetl. A já si řekla, proč to neudělat. Tudíž přináším o něco kratší povídání v hlavní roli s knihami. :)


1. Fáze - Prvotní přitažlivost
Knížka, kterou sis koupila kvůli krásné obálce.

Ono to asi bude vypadat trochu zvláštně, jeden by se divil, co na té knize mohu vidět, ale v moment, kdy jsem ji spatřila, jsem věděla, že ji musím mít. Elegantně oblečená modelka, rudé rty, černá, šedá, bílá, vše velice vkusné a k tomu ten obrovský nápis Dior. Mám slabost pro všechno, co jest odkazem toho květinového krále módního průmyslu - šaty, boty, parfémy, kosmetiku... a samozřejmě knihy. Jeho příběh sepsaný rukou ženy, která s půvabem vlastní jeho modelům líčí radosti dětství a strasti úspěchu. 

"Půlnoční modř je jediná barva, která nikdy nemůže soupeřit s černou."

2. Fáze - První dojem
Knížka, která tě dostala svou anotací.

Všeříkající anotace (kterou ale na žádném internetovém obchodě asi nenajdete) vám ukáže přesně to, co potřebujete o této knížce vědět. Seznámí vás s všudypřítomnou vypravěčkou, jednou dívkou, která kradla knihy, boxerem, harmonikářem a běžcem v nacistickém Německu. Dokonce připraví na nejhorší. Ve výsledku je to jen hloupý důvod k tomu si knihu přečíst, ale když to jednou uděláte, tak nelitujete. To mi věřte. Jenom si dávejte pozor na to, co uvádějí jako popis děje na internetu. V knize totiž najdete něco úplně jiného. ;)

"Lidské dítě, občas o tolik bystřejší než otupěle uvážlivý dospělý."

3. Fáze - Sladké řeči
Knížka, která tě dostala díky stylu, kterým je napsána.

No že by se zrovna jednalo o sladké řeči bych asi netvrdila, inu tato kniha si zde místo rozhodně zaslouží.. Dlouho trvalo než jsem se rozhodla pro Ty, ale myslím si, že nakonec se jedná o správnou volbu. Ta kniha mi nahnala strach, donutila pochybovat o mém soukromí a vnutila takové představy, které mají pravděpodobně paranoidní lidé. Nechci toho o stylu moc prozrazovat, snad jen že chvilku trvá, než si zvyknete, ale brzy si uvědomíte, co tím autorka sledovala. A daří se. 

"Potíž s knihami je v tom, že mají konec."
4. Fáze - První rande
První díl série, který tě přiměl koupit si zbytek.

Většinou série kupuji jen kvůli tomu, abych ve své knihovničce měla všechno kompletní, takže tato fáze byla trochu oříškem. Přála jsem si zařadit sem jiné knihy, ale lhala bych, což rozhodně nechci. Game jsem zpočátku nijak nezvažovala, ale pak mě to trklo. Tak je tu. Krásná, krvavá, děsivá, stalkující a s tím nejúžasnějším obalem s dvěma sestřičkami v závěsu. Spousta lží proplétá takřka uvěřitelný příběh o mobilu, ztracené existenci, (ne)typické ženě a Pořadateli s úžasným smyslem pro detail. A humor. 

"Nebezpečná, ale bezpečná."
5. Fáze - Pozdní noční hovory
Knížka, která tě přiměla zůstat vzhůru celou noc.

Měla jsem z počátku pocit, že bych se měla za Stmívání stydět, tvářit se, že jsem ho nikdy nečetla a opovrhovat tím vším, co Stephenie napsala, ale nakonec si říkám, že k tomu vlastně nemám důvod. Líbí se mi ten příběh jehňátka, lvů i se všemi jeho chybami, protože mě přiměl uvědomit si, že nechci být nesmrtelná. Ta knížka ve své době byla opravdu převratná, ale s odstupem času si uvědomuji, proč ji spousta lidí odsoudila. Inu navždy zůstane střípkem v mé hlavě, jednou probdělou nezapomenutelnou nocí.

"Když můžeš žít navěky, pro co žiješ?"
6. Fáze - Vždycky v mé mysli
Knížka, o které jsi nemohl přestat přemýšlet.

Sága sériových vražd hlavních postav, vedlejších charakterů a nevinných lidí, kde mávnete rukou a přijdete o polovinu oblíbenců. Když jsem dočetla Hru o trůny, nevěřila jsem tomu, že to doopravdy udělal. Člověk si totiž koupí pět knih, přečte první a má pocit, že všichni pomřeli. A čím dále se v této písni dostáváte, tím více se nestačíte divit, jak někdo mohl něco podobného vymyslet. Udělat. Zaslouží si krutou pomstu, ale i obrovskou poklonu. Rozum mi stojí i teď a vím, že Píseň ohně a ledu z hlavy nevyženu. Nikdy.

"Když hraješ hru o trůny, buď zemřeš, nebo zvítězíš."
7. Fáze - Fyzické sblížení
Knížka, která tě zaujala tím, jaká je na omak. 

Když jsem se poprvé dotkla Stříbrné knihy snů, tak jsem nepochybovala o tom, že si přečtu skvělý příběh. Dobrá, dobrá, možná v tom svou roli hraje i to, že již dávno před tím jsem zhltla na posezení celé cestování časem, inu nikdy jsem ho nedržela v rukou. Sice svou čtečku knih miluji, ale nadechnout se té úžasné vůně a pohladit si třpytivé plastické housenky s klíči nemůžete. Jaká nakonec ta První byla? Vtipná, milá, sladká, zasněná... No přesně taková jako hlavní šestnáctiletá hrdinka. Jen škoda, že teď už jsem starší jak ona. 

"Sen o snu ve snu."

8. Fáze - Setkání s rodiči
Knížka, kterou bys doporučil rodině a známým.

Trochu se obávám, že toto setkání by v mých rodičích vzbudilo představu, že jsem ještě více zvláštní, než si myslí. Za posedlost sériovými vrahy ale nemohu a psychické choroby mě jen tak fascinovat nepřestanou. Myslím si, že Zmizelou by doporučil každý, kdo ji četl. Nejde ani tak o poselství, co kniha přináší, ale o ten krásný strach, co lidé od Mlčení jehňátek vyhledávají. O inteligentním psychopatovi. A já si říkám proč ne. Možná bych k tomu přibalila i Vraní dívku, ať je to stoprocentní.

"Zabil mou duši, což by měl být zločin. Je to vlastně zločin. Aspoň podle mě."

9. Fáze - Přemýšlení nad budoucností
Knížka nebo série, u které jsi si jistý, že ji budeš číst ještě mnohokrát. 

Tuto sérii zbožňuji a pravděpodobně vždy budu, neumím si představit, že by ji nahradila jakákoli jiná. Královna tragédií budoucnosti mi sebrala srdce první dílem, rozšlapala ho v druhém a spálila ve třetím. Miluji Katniss, Peetu, Primrose, Finnicka, prezidenta Snowa a nenávidím všechny okolnosti, které mohou za to, že to takhle dopadlo. Zůstalo tak málo květin... Inu jsem si stoprocentně jistá, že se k ní jednou vrátím. Znovu si trochu poplakat a připomenout, na čem skutečně záleží.

"Jestli shoříme my, vy shoříte s námi!" 


10. Fáze - Sdílej lásku
Koho do TAGu označuješ? 
Nechce se mi do toho nikoho vrtat, tudíž nechávám otevřenou účast. Pokud vás TAG zaujal, tak neváhejte a zapojte se. Můžete mi také do komentářů hodit článek na váš odkaz. A za koho bych byla ráda? Třeba za Elizu a Ewiline či NiallHoranAteMe. :)

2 komentáře:

 1. Ty citáty k tomu se mi hrozně líbily :) A až teď jsem se domákla, že jsem nominovaná, hergot, s tím musím něco udělat a nejlépe hned :D Stoprocentně souhlasím s Hunger Games a zaujal mě Dior, protože nejdřív jsem si říkala, proč jsi to zvolila, ale při bližším pohledu...Nemám až takovou slabost pro obálky,ale tahle vypadá vážně dobře ;) Tak, já jdu na ten tag :D
  - Eliza

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda, že se citáty líbí. :) Nemusíš tu nomici brát moc vážně, byla bych ráda, kdyby se do toho zapojil kdokoli, kdo miluje knihy.
   Hunger Games je takovým milníkem pro spoustu z nás, našla jsem ho v hromadě podobných tagů a myslím si, že si tu pozici zaslouží.
   Jsem moc ráda, že se obálka Diora líbí. Já také nemám vyloženě slabost a dost dlouho mi to trvalo, ale pak jsem si uvědomila, že vlastně nijak daleko chodit nemusím. V jednoduchosti je přeci krása. :)

   Vymazat

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS