Letní knihy, aneb doháníme výzvy

úterý 24. června 2014

Máme tu léto, konec školního roku a dohánění všeho, co se nestihlo, je už dávno za námi... Nebo snad ne? Já jsem poslední dobou zanedbávala výzvy - o tom vůbec nepochybuji a strašlivě se za to stydím, jenže napsat si tam češtinářská skripta nemohu, příklady z chemie taky ne a sbírku úloh z matematiky bych asi raději vynechala. Nyní se ale před mou maličkostí rozprostřely dva dlouhé měsíce nicnedělání (berme to jako měsíc práce, měsíc dovolené, což vcelku jsou krátkých pár dní s knihami) a já se rozhodla konečně trochu pohnout s tím, co mám v plánu číst. (O psaní raději nemluvím, myslím si, že horší vliv má na mě léto než zima.) A o nějaký ten výběr se s vámi samozřejmě podělím už jen z toho důvodu, abych se v těch všech knihách doopravdy neztratila. :)
Neplánuji žádné rečtení, nic takového bych přes své srdce asi nepřenesla, a srdceryvně se modlím, aby se mi opravila čtečka. Jinak náš super tablet zažije krušná léta na pláži a můj vztek, což určitě nechce, to si nebudeme nalhávat (nejsem schopna sehnat totiž anglické knihy v PDF formátu, abych to hodila někam, kde to nepotřebuje čtečku). Ale konec kecání, vím, jak to pak s mými články dopadá, leží si tak vesele v adminu a culí se na mě s tím, že bych je třeba mohla dopsat... Nemohla, věřte mi.
A co tedy, konečně, plánuji číst?

Z anglických knih:
The Immortal Rules, The Eternity Cure, The Forever Song - Julie Kagawa
Sérii Blood Of Eden mám v hledáčku už dlouho, marně jsem doufala v překlad celé Železné víly, takže silně pochybuji, že se někdy dočkám i tohoto díla. Autorčin styl se mi líbí, mám ho ráda a je pro mě i přijatelný, co se angličtiny týče, tudíž jasná volba. A jakmile vyjde Talon, tak ho prostě v té knihovně mít budu, i kdyby se mi celá měla zbořit!
The Selection - PŘEČTENO, The Elite, The One - Kiera Cass
Jsem zlý český čtenář nepodporující naší ekonomiku - vím, že CooBoo má v plánu vydat knihy v češtině, ale já nevidím sebemenší důvod čekat bůh ví jak dlouho (a zrovna u Kobíčka mám někdy pocit, že ani ten to neví) na pokračování. Zklamala mě publikace Jsem rozohněná, proto doopravdy nehodlám čekat ani tady. Knihy jsou sehnatelné, takže si je spokojeně přečtu a nebudu se rozčilovat.

Z povinné četby:
Utrpení mladého Werthera - Johann Wolfgang von Goethe - PŘEČTENO
Měla jsem v plánu už dávno před tím, tudíž jsem to z nich rozhodně nevyškrtla. Povinná četba je navíc k tomu ještě bonus, že sfouknu dva problémy jednou ranou. Už mám něco málo rozečtené, ale takové půlnoční rozjímání mi toho moc nedalo... Ale číst v lidských hodinách tehdy nešlo.
Labyrint světa a ráj srdce - Jan Ámos Komenský - PŘEČTENO
Nechce se mi do toho, ale slyšela jsem, že to není tak špatné, jak předpokládám, že to bude. Modlím se, aby mi lidé ze soucitu nelhali, protože po zkušenosti s Temnem od Jiráska už také nevěřím všemu, co mi kde nakukají - a Babička toho byla také velmi dobrým důkazem.
Evžen Oněgin - Alexander Sergejevič Puškin
Mám ráda Rusáky, asi tímhle to vysvětlím. Na volbu je toho hodně, ale po mém marném pokusu o přelouskání Olivera Twista jsem tak polovinu knih díky autorovi musela zavrhnout... Raději jsem neměla ten román, raději jsem neměla ho číst...
Povídky - Anton Pavlovič Čechov
Přežila jsem Jiráska, přežiji všechno, řekla bych. Docela se na ně i těším, jsou vždy nejmenším zlem, co se rozboru postav, děje a podobných věcí týče. Ještě jsem nezkušená, nečetla jsem to, tak uvidíme, uvidíme, co se z toho vyklube.
Já je někdo jiný - Jean Arthur Nicolas Rimbaud
Prokleté básníky bych si dala klidně všechny tři, co tam máme, protože... Ach jo, to bude skvělé počteníčko, doopravdy se na to strašlivě těším. A poezie nikdy není tak náročná, co se porozumění týče - pro mě má tolika významů, že se učitel může vykládat co chce. Asi začnu mít ráda i Francouze...
Kytice/Máj - Karel Jaromír Erben/ Karel Hynek Mácha
Mám je už za sebou, ale občas není špatné si osvěžit děj, nějak si upřesnit ty všechny kouzelné věci v tom a hlavně najít sbírku, kde vážně bude už i ta Kytice, ne jenom Polednice a podobné věci. A přečíst si to jinak než v jedoucím autobuse den před odevzdáváním čtenářského deníku.
Romaneta - Jakub Arbes
Já si z těch Čechů, co tam máme, moc nevyberu, tohle se mi zdálo relativně snesitelné, romaneta zní zajímavě, co se obsahové stránky věci týče, tudíž se snad zadaří a Kai bude konečně zase jednou spokojená a nebudou ji naši strašit...
Noc na Karlštejně - Jaroslav Vrchlický
Znám ten muzikál, tak snad se to bude i díky autorovi dát přelouskat za pár chvilek, člověk se u toho uklidní a nebude muset moc přemýšlet. Když si tak zpětně projíždím všechna ta skvělá díla, tak je možná na závěr něco veselého dobré...

Z nastřádaných hmatatelných zásob:
Bouře mečů - PŘEČTENO, Hostina pro vrány, Tanec s draky - George Raymond Richard Martin
Tohle prostě přečtu, i kdybych měla dostat padáka a nevím, co všechno. Chystám se na to neskutečně dlouho, ale jelikož jsou to knihy jak cihly k baráku, tak jsem je trochu stáhla do ústraní během školního roku, abych zbytečně nepropadla kvůli dokonalému příběhu. Já si myslím, že na jednu stranu by určitě někteří lidé pochopení našli, ale jiní by mi dali...
Cress - Marissa Meyer
Mám ji doma, sladce si tu leží na stole, ale jelikož tak trochu přibrala od posledních dvou dílů, tak také prohrála souboj s panem Prokopem a na svou chvilku slávy si ještě počká. Konec konců poslední díl vlastně bude až na jaře příštího roku, tudíž zatím není kam spěchat. Jenom bych sakra ráda věděla, co se stalo dál...
Game, Buzz, Bubble - Anders de la Motte 
Leží mi to tu od mého svátku, nutně jsem je potřebovala všechny a strašlivě se stydím za to, že je mám rozečtené a ještě stále nejsou dokončené. Nebojte, jelikož je to skvělý příběh, tak si myslím, že tak do týdne je mám všechny spokojeně zpracované a jsem spokojená dušička.
Levhart - Jo Nesbø
Od Vánoc, usmívá se tu na mě, ale vzhledem ke své velikosti se také nedostal ke slovu. Každopádně král severských detektivek určitě svou šanci dostane, rozhodně se moc těším a doufám, že ho v té záplavě tak nějak stihnu, znáte to...
Měděný jezdec, Taťána a Alexandr, Letní zahrada - Paullina Simons
Rozečetla jsem Měděného jezdce na čtečce, nikdy ho nedočetla a rozbila ji. Ta kniha je ale skvělá, výborná, dokonalá a perfektní, proto se k ní rozhodně vrátím, i co se jejích pokračování týče. Může za všechno technika, ta mě nemá ráda, určitě to přesně tím bude... Ale knížky už mám od svátku taky, takže rozhodně jdeme do toho!
Originální upíří deníky - Hrabě Drákula - PŘEČTENO
Je to neuvěřitelně vtipná kniha, jen kvůli písmu a podobným věcem se mi docela špatně čte. Hodně si hraje se slovy, je to takové humorné počtení o snahách Drákuly se navrátit do světel, co znamenají svět, o jeho ženách a podobných skvělých věcech. Neuvěřitelně to pobaví, potěší, ale ještě jsem neměla příležitost to dotáhnout do konce.
Myši - Gordon Reece
Sehnala jsem knížku za krásnou cenu, měla by Kai dorazit co nevidět a strašlivě se na ní těším a třesu. Určitě to bude zase něco nového, neotřelého a zajímavého, takže... Jdu do toho s maximálním nadšením! :)
Anna Karenina - Lev Nikolajevič Tolstoj
Už jsem spokojeně začala číst, líbí se mi ten styl a já prostě žeru Rusáky, co na to mám říci. Dovezla jsem si knihu od babičky a pustím se do ní jakmile si odškrtám ten zbytek, takhle to bude asi mnohem lepší, než to hrotit...
O myších a lidech - John Steinbeck
Těším se na to, ale neměla jsem ještě prostor se k tomu všemu prokousat, můžu jenom doufat, že se přes ta kvanta knih doopravdy dostanu někam sem... Ale musím, já jsem to slíbila.
Dvaadvacet centimetrů něžnosti - Johannes Mario Simmel
Jsem skoro na konci, dojíždím posledních pár povídek, ale stále jsem se tím brodím. Je to skvělá kniha, moc se mi líbí, ale toho času na její čtení je strašlivě málo.
Kateřina Medicejská - Jean Francois Solnon
Tuhle mám pro změnu od babičky, jeden historický román do rodinky, tak uvidíme. Začala jsem číst, o tom nepochybuji, ale nějak jsem zase skončila tak v půlce svého slavného louskání. Jsem strašný člověk, nemyslíte? Neustále toho mám rozečteného, že by jeden plakal.
Sophiina volba - William Styron
Mám ji ve slovenštině - nedělá mi problém, protože tohle je skoro jak můj druhý mateřský jazyk, ale má to dva díly, což znamená, že jsou to dvě knihy, které nutně potřebuji, ale není na ně prostě čas. Ach jo, chci delší dny!

Z knihovny:
Oheň - Sara B. Elfgran, Mats Strandberg
Četla jsem první díl a v naší super uspořádané městské knihovně nemohla najít druhý, naštěstí jsem však pochopila, že ten systém jednoduše nefunguje a člověk musí hledat. Tak jsem se tohoto úkolu zhostila a získala knihu do svých spárů. První díl se mi líbil, o tom žádná, tak uvidíme, co ten strašlivý druhý.
Nováček - Robert Muchamore
Není to poprvé, co jsem na sérii Cherub koukala, jednou už mi do očí padla, ale za boha jsem opět měla problém sehnat ten proradný první díl. Tak když už jsem ho našla, tak jsem se rozhodla dát knize šanci. Uvidíme, co se z toho nakonec vyklube.
Pomsta - někdy lítost nestačí, Závist - pomsta bude sladká - Elizabeth Miles
Obal je strašný, to můžu říct na plná ústa, tady český nakladatel šmátl vedle, ale nakonec jsem se přece nechala nalákat anotací, která zase slibuje něco z mytologie a podobných zajímavých věcí, tak doufám, že vzhled neodpovídá obsahu knihy...
Závoje princezny Salome - Eric Walz
Pohádkové jméno ukrývá jednu z biblických postav, kterou jsem si vyhlédla jako inspiraci ke svým povídkám. Jsem ujetá na pár věcí - Medicejské, Borgie, Salome - a o nich bych si historický román asi utéct nenechala. Zvláště, pokud vypadá tak slibně a o té postavě vím tak málo, že nemám potřebu jít omlátit knihu autorovi o hlavu a chtít peníze zpět...

Z nehmotných zásob, když zbude čas:
Jsem rozohněná - Tahereh Mafi 
Knihu mám přečtenou, vím, jak příběh skončí, ale potřebuji tu sérii dát pěkně dohromady, aby to taky nějak vypadalo a také se podívat, jak si překladatel vedl ve své práci. Jen jsem naštvaná za tu dobu publikace, je to od nich zlé, tak jsem se rozhodla zase tolik nespěchat. Ono to do druháku počká.
Muži, kteří nenávidí ženy, Dívka, která šlápla do vosího hnízda, Dívka, která si hrála s ohněm - Stieg Larsson
Kdo by nechtěl, Milénium jednoduše potřebuji a potřebovat vždy budu. Jen mi nejde čtečka, takže tam je kámen úrazu. A po pravdě bych ocenila spíše tištěné podoby, co má moje milovaná babička, takže... Uvidíme, uvidíme.
Šifra mistra Leonarda, Andělé a démoni - Dan Brown
Chci vidět, co na tom všichni máte, nechápu to a nikdy jsem nepochopila, tak uvidíme, jak se mi to bude líbit. Opět to ale závisí na tom bludném přístroji, co bych nejraději roztřískala. Ale nějakou smutnou náhodou už se mi to povedlo... Ach jo.

Četl někdo z vás něco z mé vybrané literatury? Pokud ano, tak neváhejte a podělte se o vaše zkušenosti. Ráda si poslechnu, co vy plánujete číst, co se vám líbilo a co bych raději měla vypustit? :)

Celkem knih: 44 

4 komentáře:

 1. Ahoj Kais! :D
  Moje odpověď na spřátelení ani nemůže být jiná, než "ANO" :D Nemohla jsem tě najít potom, co se mi smazal ten seznam :( Nevěděla jsem tvojí novou adresu.
  No, tak zase Affs?? O.) :D

  OdpovědětVymazat
 2. Tak ty anglický knihy chápu...Od Kagawy mám teď doma železnou trilogii, takže na ní se asi pustím, ale Selection jsem si chtěla přečíst už dlouho. Bohužel, co se týče anglických knih mám teď rozečteno už několik, tak se asi poohlédnu po českém vydání, až bude. Nebo pokud bude :D
  Z povinné četby já osobně toho moc nečtu. Skoro vůbec nečtu, ehem. Takže tě docela obdivuju, ale i já teď nacházím docela zálibu ve francouzské literatuře z četby.
  Pokud bych se tu rozepsala o všech dalších kategoriích a knihách, tak jsme tu do večera, jen chci říct, že se mi tvůj seznam líbí, je přehledný a spousta z knih, které chceš číst, bych ráda taky :) Takže čtení zdar, snad se ti toho podaří co nejvíc ;)
  - Eliza

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kagawa je dobrá, moc mi vyhovuje její styl psaní, co se angličtiny týče - nemusím hodiny luštit, co tím chtěl básník říci. The Selection mám z části za sebou a asi na to v češtině kašlu, nevím. Jako líbí se mi to, o tom žádná, ale nevidím jediný důvod, proč je shánět do knihovny, když se spokojeně vejdou na čtečku a ještě si procvičím angličtinu. :)
   Povinnou četbu upřímně nenávidím, ale co se dá dělat, jednou z toho budu maturovat, tak bych jim ráda odříkala alespoň něco z toho, co se po mně bude chtít. Některé z těch knih jsem měla v plánu číst, takže mi zas tak nevadí - ale čeští autoři mi lezou krkem, ušima a všude, nenávidím to. :)
   Díky za podporu, také upřímně doufám, že něco málo z toho přečtu. :)

   Vymazat
 3. Fiha, maš toho fakt hodně :D

  PS: Důležité info na mém blogu!

  OdpovědětVymazat

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS